Salı, Eylül 26, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaBursa'nın simgesi yeni yüzüyle hizmette

Bursa’nın simgesi yeni yüzüyle hizmette

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Uludağ’ın 12 ay boyunca cazibe merkezi haline getirilmesi amacıyla hayata geçirilen projelerin başında gelen Teleferik, 7 Haziran Cumartesi (YARIN) günü seferlere başlıyor.

Bursa ile Uludağ arasında ulaşımın sağlanması amacıyla yaptırılan ve 1963 yılında başladığı seferlerle bugüne kadar milyonlarca kişiyi Uludağ’a taşıyan teleferik hattı, yenilenen yüzüyle 19 ay aradan sonra yeniden seferlere başlıyor. Yaklaşık yarım asır boyunca hizmet veren ve yılların yorgunluğu nedeniyle talebi karşılamakta zorlanan eski teleferik hattında son sefer 1 Kasım 2012 tarihinde yapılmıştı. Son seferin ardından hat tamamen sökülürken, yerine günümüz teknolojisine uygun, son derece modern gondol tipi kabinlerden oluşan yeni teleferik hattının Teferrüç – Sarıalan arasındaki ilk etabı tamamlandı.

Yeni sistemle birlikte eskiden zor ve sıkıntılı olan seyahat şartları yerini çağdaş şartlara bıraktı. Daha önce 40 kilometre hızla esen rüzgarda sefere çıkamayan kabinlerin yerini 80 kilometre hızdaki rüzgarda bile çalışan kabinler alırken, her 19 saniyede bir kalkan kabinlerle sıra bekleme derdi de ortadan kalktı. Sadece Bursalıların değil yerli ve yabancı turistlerinde merakla beklediği yeni teleferikte seferler 7 Haziran Cumartesi (YARIN) günü başlıyor. Bu arada teleferikte yolculu seferlerin başlamasıyla nedeniyle düzenlenecek olan ve olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edilen açılış töreni ise önümüzdeki günlerde protokol üyelerinin de katılımıyla gerçekleştirilecek.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler