Çarşamba, Eylül 27, 2023
spot_img
Ana SayfaDünya KentleriOrta Asya’nın unutulmuş başkenti... ALMATI

Orta Asya’nın unutulmuş başkenti… ALMATI

Kentler, ülkelerin dışa yansıyan yüzleridir. Ata topraklarımızdaki Orta Asya kentlerinden Almatı da bugün terk edilmenin mahzunluğunu yaşıyor.

VAZGEÇİLMEZ KENT…

15 milyon nüfuslu Kazakistan’ın eski başkenti olan Almatı üç milyona yaklaşan nüfusu ile Kazakların unutamadığı ve vazgeçemediği başlıca büyük kentlerin arasında yer alıyor. Kazakistan’ın 1991’de bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte merhum Turgut Özal’ın tavsiyesi üzerine Çin sınırına yakın eski başkent, ülkenin daha içlerine, geçmişte bakir bir kasaba olan Astana’ya taşınmış. Astana’yı baştan başa yeniden inşa eden Kazaklar Almatı’yı da halen ülkenin kültür, ekonomi ve ticaret merkezi olarak kabul ediyorlar.

ALTYAPI ÇÖZÜLMÜŞ…

Almatı’da dolaşırken Komünizmden kalma dikey ve yatay kesişen geniş caddelerine, bol ağaçlarına, çözülmüş altyapısına, ücretsiz şehir içi telefon şebekesine ve çok ucuz merkezi ısıtma sistemine sahip oluşuna hayran kalıyorsunuz. Almatı bugün baştan başa yenileniyor ve yenileyenler ise Türk müteahhit ve işçileri. Kentin her noktasındaki inşaatı mutlaka bir Türk izine rastlarsınız. Alatu dağlarının eteğine Rusların eskiden sınır kent olarak kurdukları Almatı, otelleri, gazinoları ve zengin eğlence dünyası ile Orta Asya’da en çok tercih edilen kentlerin başında geliyor.

KAYAK MERKEZİ ÇOK ÜNLÜ:

Almatı’nın hemen bitişiğindeki Çimbulak Kayak Merkezi Almatı’nın önemli turizm mekanlarından biridir. Kazak Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in sık sık konuklarını ağırladığı bu merkez yeni yatırımları ile Avrupa’daki benzerlerinden daha kaliteli ve lüks bir görüntü içindedir. Kazakistan’a gitmişken Büyük Almatı Gölü’nün görmeden dönmek olmaz.

Zengin bir kültürel ve sanatsal mirasa da sahip olan Almatı’da Dede Korkut’un kopuzundan çıkan tınılılarla huzur bulursunuz. Kımız içmeden ve at eti ile yapılmış yemekleri tatmamak Kazaklar için büyük bir eksikliktir.

BİNALAR IŞIL IŞIL…

Almatı’da binalardaki zengin ışıklandırma ve sık sık hava fişek gösterileri de karşılaşabilirsiniz. Örneğin ülkenin diğer kentlerinde olduğu gibi Almatı’daki binaların bir çoğunda büyük puntolarla ışıklandırılmış ‘2030’ yazısı dikkatinizi çeker. Devlet Başkanı Nazarbayev, Kazakistan’ın 2030’da Orta Asya Kaplanı olacağını düşünerek Kazaklara bir hedef çizmiş. Almatı eski bir Türk ve İslam kenti olmasına karşın şehirde cami sayısı çok azdır. İstanbul’da beş saatlik bir uçuşla Almatı’ya ulaşılabilir.

RELATED ARTICLES

Paris

Venedik

Prag

spot_img

Diğer Haberler